Gaļa un gaļas produkti ir galvenais olbaltumvielu avots cilvēka uzturā.

Gaļas olbaltumvielas satur visas neaizvietojamās aminoskābes optimālā daudzumā un attiecībā, kas nepieciešamas organisma šūnu un audu veidošanai.

Tās ietilpst bioloģiski aktīvo vielu – hormonu un fermentu sastāvā, piedalās dzīvības procesu norisēs un apgādā organismu ar enerģiju. Cilvēki savā uzturā patērē arī taukus. Sabalansētā uzturā ar tiem ir jāsedz 30% no kopējā diennakts enerģijas patēriņa, bet 70% tauku un taukos šķīstošo vitamīnu jāuzņem ar dzīvnieku taukiem.

Liellopa nozīme Latvijas ainavā

Lai mēs redzētu Latvijas dabu tādu kāda tā ir mūsu atmiņās un sirdī: zaļas pļavas – pilnas ar bitēm un kamenēm, pļavu ziediem un putniem, sīkdzīvnieciņiem un stirnām, tās ir pareizi jāapsaimnieko un tās nedrīkst intensīvi kultivēt. Gaļas liellopi šim mērķim ir piemērotakā izvēle, jo iekļaujas dabā līdzīgi kā meža zvēri. Katram augam ir sava augšanas fāze un ilggadīgo augu dziļā sakņu sistēma baro augsni ar skābekli un barības vielām. Liellopi ne vien pabaro augsni, bet arī veicina sēklu izplatību augu daudzveidībai un ierobežo nezāļu izplatību. 

  • Ganības ir arī mājvieta miljoniem dzīvo būtņu!

Liellops ganoties brīvā dabā, neuzsilda atmosfēru

Liellops, līdzīgi kā stirnas, brieži un aļņi mežā – pilda savu funkciju lielajā dabas ciklā:

  1. Zāle piesaista oglekli no gaisa fotosintēzes ceļā
  2. Liellopam apēdot zāli, ogleklis pārvēršas metāna formā.
  3. Gremošanas procesā metāns nonāk atmosfērā, kur 10 gadu laikā tas sadalās par ūdeni un oglekļa dioksīdu.
  4. ..un cikls var sākties no jauna.

    Fakts: Metāna bilance nav mainījusies kopš lauksaimniecības dzīvnieku attīstības sākuma! Emisijas, kas radušās šī cikla procesā, nav atbildīgas par pieaugušo siltumnīcas efektu un globālo sasilšanu!

Kristine Adama photo

Liellops ganoties brīvā dabā, samazina teritoriju pārtuksnēšanos

Lielākā daļa no patērētā ūdens, ko uzņem liellopi ir lietus ūdens, kurš nolīst ganībās, kurās dzīvnieki ganās. Lielāko ūdens daudzumu dzīvnieki uzņem ar barību nevis dzerot ūdeni. Ūdens no dzīvnieka pēc dažām stundām tiek izvadīts atpakaļ zemē kā mēslojums augiem.

Fakts: Teritorijās un zemēs, kur lietus ūdens nolīst maz, liellopi piedalās lauku ūdens apgādē – dabīgā ceļā pārnesot ūdeni no ūdens tilpnēm uz augsni, tādā veidā samazinot zemju pārtuksnēšanos.

Liellopu ganībām izmanto tikai zālēdājam piemērotu zemi

No visas planētas lauksaimniecībā izmantojamās zemes 2/3 nav iespējama graudaugu un dārzeņu kultūras audzēšanai, jo klimats nav tam piemērots vai zeme nav apstrādājama! 

  • Šajās platībās vienīgā iespēja pārtikas ražošanai ir zālēdāju – liellopu, kazu, aitu audzēšanai, jo tur var audzēt tikai zāli.  

Fakts: Bet cilvēks nav atgremotājs un zāli var uzņemt tikai nelielos apjomos, jo pārstrādāt celulozi nevar savā kuņģī.

 

Neuztraucies, Liellops neapēd tavu pārtiku

No liellopu uzturā izmantojamās barības 84% nav izmantojama cilvēku pārtikā, jo cilvēks nevar pārstrādāt celulozi! Kas ir šie atlikušie 16%?  > Cilvēku pārtikā izmantojamie augu valsts produkti tiek šķiroti pēc kvalitātes un vizuālā izskata. Tie produkti, kas neatbilst pārtikas prasībām, tiek marķēts – lopbarības kvalitāte. 

Fakts: Produkti, kas neatbilst pārtikas prasībām tiek izmantoti lopbarībai!

  • Vai nav fantastiska pārtikas bez-atlikuma sistēma? Kas neder tev - der lopiņam!

     

Gaļa un piens ir būtisks veselīgam dzīvesveidam

  • Bērni, kas patērē gaļas produktus uzturā, uzrāda par 17% labākus rezultātus mācībās, ir sociāli aktīvāki un fiziski atraktīvāki.
  • Gaļas olbaltumvielas satur visas neaizvietojamās aminoskābes optimālā daudzumā un attiecībās, kas nepieciešama šūnu un audu veidošanai. 

    Fakts: Ultra – pārstrādātie produkti (piemēram vegānā gaļa) ir otri lielākie ne-infekciju radīto slimību iemesls, jo satur pārlieku daudz sāls, cukura, krāsvielu un pārtikas piedevu.

    Smelies vairāk informācijas www.izglabplavu.lv